"A kétharmados többséggel kapcsolatos pozitív várakozásaink elsősorban abból fakadnak, hogy ilyen felhatalmazással bármilyen kormány (nem feltétlenül csak a most következő) könnyebben, kisebb politikai kockázattal tudná végrehajtani a hosszú ideje halasztgatott, elmismásolt, mélyreható strukturális reformokat, rossz kompromisszumok és félintézkedések nélkül."- mondja egy budapesti elemző, akinek véleményére rímel egy londoni álláspont: "a Fidesz kétharmadára a költségvetési reformok megvalósítása miatt lenne szükség". A közgazdász a választásokkal kapcsolatosan két aggodalmának adott hangot, egyrészt a szélsőjobboldal előretörésének, illetve megjegyezte, hogy "okoznak némi idegességet a Simor András jegybankelnök eltávolítására utaló jelek."
Vannak olyan szakértők, akiknél látványosan kiverte a biztosítékot a pártok, különösen a Fidesz hallgatagsága: "Formális választási programot mindössze két párt publikált, és ezek közül egyik sem a Fidesz, akit egyébként a piac és a közvélemény a választások (abszolút) győztesének tart. A választás előtti általános kommunikáció sokat nem segít a pontos program megítélésén, nagyrészt azért, mert a hazudozás és az igazság elhallgatása a választási kampány alfája és ómegája. A pillanatnyi hazai realitások mellett nincs meg a véleményalkotáshoz szükséges hiteles információ." - fogalmaz egyikük.
Ezzel együtt a válaszadók pontszámai beszédesek. Arra a kérdésre, hogy "Összességében melyik lenne az ideális kimenetel gazdasági szempontból?" olyan eredmények születtek, amelyek egyértelműen elutasítják a szocialisták hatalmon maradását (még az instabil, a magyar politikai kultúrából teljesen hiányzó kisebbségi kormányzást sem értékelik jelentősen rosszabbra), és a kétharmados Fidesz-többséghez fűzik a legtöbb reményt.
Akármilyen gazdasági probléma felől érdeklődtünk, a fenti sorrend nem változott. A Fidesz nagy többségében látja a piac leginkább a stabil költségvetés esélyét (vagyis a hiánycél emelésével kapcsolatos aggodalmak rövid távúak), és a hosszú távú versenyképesség javulását is. Ezekben az esetekben is a kisebbségi kormányzást ítélték a leginkább kedvezőtlen kimenetnek, de rossz pontokat kapott a szocialista kormányalakítás kimenete is.
Érdekesség, hogy viszonylag kedvező értékelést kapott az MSZP-MDF koalíció, ami mögött az a feltételezés állhat (ezt az egyik megkérdezett külön kommentárban ki is emelte), hogy ennél a forgatókönyvnél a kisebbik koalíciós partner nagy ráhatással bír a gazdaságpolitikára.
Ami a piaci hatásokat illeti: a piac - összhangban a fentiekkel - azt feltételezi, hogy a forint árfolyamának a Fidesz-kormányzás 4 éve alatt lenne tere az erősödni.
Hasonló sorrendre vezet a kötvényhozamok csökkenésével kapcsolatos várakozások konszenzusa is. Figyelmeztető azonban, hogy a -3 és +3 közötti skálán még az alkotmányozó Fidesz többség sem ért el magas pontszámot, ami megerősíti azt a vélekedést, mely szerint a kamatfelárak gyors csökkenésében annak ellenére sem bízik a piac, hogy a Fidesz az ebből fakadó megtakarítások jelentőségét folyamatosan hangsúlyozza.